Najtragiczniejszy wypadek podczas wyścigu 24h Le Mans

1955, katastrofy, pamiętacie?

fot. FlyAkwa / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

11 czerwca 1955 roku, podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans, doszło do najbardziej tragicznego wypadku w historii wyścigów samochodowych.

Zginęły 84 osoby, 120 zostało rannych.

Wyścig odbywał się w mieście Le Mans we Francji.

Najtragiczniejszy wypadek podczas wyścigu 24h Le Mans ciekawostki


1. Do wypadku doszło na 35. okrążeniu, o godzinie 18:26 czasu lokalnego.

2. Po katastrofie ze startów w zawodach aż do 1989 roku wycofał się Mercedes-Benz.

3. Tor, na którym obywały się zawody, zbudowany został 30 lat przed katastrofą. Nie był przystosowany do pojazdów osiągających tak duże prędkości. W latach 20-tych maksymalna prędkość samochodów nie przekraczała 100 km/h.

4. Na chwilę przed wypadkiem Pierre Levegh uniósł rękę, aby ostrzec przed zagrożeniem kierowcę Juana Manuela Fangio, ratując mu życie. Chwilę później doszło do zderzenia w którym Pierre Levegh zginął.

5. Po katastrofie Francja, Niemcy, Hiszpania i Szwajcaria zakazały organizacji tego typu imprez na terytorium swoich krajów.

6. Wyścig 24h Le Mans oglądało na żywo ponad 250 000 ludzi.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Najtragiczniejszy wypadek podczas wyścigu 24h Le Mans pytania


Jak doszło do wypadku?

Kierowca Mike Hawthorn podczas hamowania, przed zjazdem do pit stopu, zajechał drogę Lance Macklinowi, w którego z prędkością około 200 km/h uderzył Pierre Levegh. Samochód Levegha przeleciał nad nasypem ochronnym i roztrzaskał się na kawałki, które poleciały w tłum kibiców znajdujących się na trybunie. Pierre Levegh zginął na miejscu.

Odpowiedź: Mati


Kto został uznany za sprawcę katastrofy?

Żaden z kierowców nie został oskarżony. Uznano, że tor, na którym odbywał się wyścig, nie był przystosowany do pojazdów o tak dużej mocy.

Odpowiedź: Mati


...

Windows 98

Windows 98

25 czerwca 1998 roku wydane zostało po raz pierwszy kultowy system operacyjny firmy Microsoft – Windows 98. W Windows 98 po raz pierwszy dodana została możliwość obsługi wielu monitorów.

Pierwsze wejście kobiet na K2

Pierwsze wejście kobiet na K2

23 czerwca 1986 roku Polka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na drugim najwyższym szczycie na Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.).