Najtragiczniejszy wypadek podczas wyścigu 24h Le Mans

1955, katastrofy, pamiętacie?

fot. FlyAkwa / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

11 czerwca 1955 roku, podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans, doszło do najbardziej tragicznego wypadku w historii wyścigów samochodowych.

Zginęły 84 osoby, 120 zostało rannych.

Wyścig odbywał się w mieście Le Mans we Francji.

Najtragiczniejszy wypadek podczas wyścigu 24h Le Mans ciekawostki


1. Do wypadku doszło na 35. okrążeniu, o godzinie 18:26 czasu lokalnego.

2. Po katastrofie ze startów w zawodach aż do 1989 roku wycofał się Mercedes-Benz.

3. Tor, na którym obywały się zawody, zbudowany został 30 lat przed katastrofą. Nie był przystosowany do pojazdów osiągających tak duże prędkości. W latach 20-tych maksymalna prędkość samochodów nie przekraczała 100 km/h.

4. Na chwilę przed wypadkiem Pierre Levegh uniósł rękę, aby ostrzec przed zagrożeniem kierowcę Juana Manuela Fangio, ratując mu życie. Chwilę później doszło do zderzenia w którym Pierre Levegh zginął.

5. Po katastrofie Francja, Niemcy, Hiszpania i Szwajcaria zakazały organizacji tego typu imprez na terytorium swoich krajów.

6. Wyścig 24h Le Mans oglądało na żywo ponad 250 000 ludzi.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Najtragiczniejszy wypadek podczas wyścigu 24h Le Mans pytania


Jak doszło do wypadku?

Kierowca Mike Hawthorn podczas hamowania, przed zjazdem do pit stopu, zajechał drogę Lance Macklinowi, w którego z prędkością około 200 km/h uderzył Pierre Levegh. Samochód Levegha przeleciał nad nasypem ochronnym i roztrzaskał się na kawałki, które poleciały w tłum kibiców znajdujących się na trybunie. Pierre Levegh zginął na miejscu.

Odpowiedź: Mati


Kto został uznany za sprawcę katastrofy?

Żaden z kierowców nie został oskarżony. Uznano, że tor, na którym odbywał się wyścig, nie był przystosowany do pojazdów o tak dużej mocy.

Odpowiedź: Mati


...

Zderzenie dwóch samolotów w Indiach

Zderzenie dwóch samolotów w Indiach

12 listopada 1996 roku nad miejscowością Charkhi Dadri w Indiach doszło do zderzenia się dwóch samolotów w powietrzu. Zginęło łącznie 349 osób.

Serial “Na dobre i na złe”

Serial “Na dobre i na złe”

7 listopada 1999 roku wyemitowany został pierwszy odcinek polskiego serialu medyczno-obyczajowego – “Na dobre i na złe”. Jest to najdłuższy cotygodniowy serial w historii polskiej telewizji.

Hugo

Hugo

W 1990 roku w Danii wyemitowany został po raz pierwszy interaktywny program telewizyjny dla dzieci o nazwie Hugo. Jaki był cel gry? Dlaczego w 2009 roku przestano emitować program Hugo?