Zamach w londyńskim metrze

lip 20, 2024 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Zamach w londyńskim metrze

fot. Francis Tyers / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

7 lipca 2005 roku w porannych godzinach szczytu przeprowadzona została seria zamachów terrorystycznych w Londynie zwanych również jako 7/7.

Trzy ładunki wybuchowe eksplodowały w metrze i jeden w miejskim autobusie.

Zginęło 56 osób (w tym 4 zamachowców), 784 zostały ranne.

Ostatnia aktualizacja: 2024-10-04 10:50:52

10 ciekawostek o zamachu w londyńskim metrze

1. Zmasowany atak

Trzy bomby wybuchły w pociągach metra w odstępie zaledwie 50 sekund o godzinie 8:50, a czwarta bomba wybuchła w autobusie godzinę później.

2. Zatrzymany ruch komunikacji

15 minut po wybuchu bomby w autobusie, zatrzymano ruch w całej komunikacji miejskiej Londynu.

3. Tragiczny dzień

Był to najtragiczniejszy atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii od zamachu w Lockerbie w 1988 roku oraz pierwszy islamistyczny atak samobójczy.

4. Związki z Al-Kaidą

Śledztwo wykazało, że zamachowcy byli inspirowani ideologią Al-Kaidy.

5. Narodowość ofiar

Ofiary zamachu pochodziły z 15 krajów: Wielkiej Brytanii (36 ofiar), Polski (3), Afganistanu (1), Australii (1), Francji (1), Ghany (1), Grenady (1), Iranu (1), Izraelu (1), Mauritiusu (1), Nigerii (1), Nowej Zelandii (1), Rumunii (1), Turcji (1) i Włoch (1).

6. Wzmożone kontrole

Po zamachu wprowadzono nowe procedury bezpieczeństwa, w tym kamery CCTV i zwiększoną obecność policji w środkach transportu publicznego.

7. Wybuch pierwszej bomby

Pierwsza bomba eksplodowała w wagonie metra lini numer 204, jadacym z między Liverpool Street i Aldgate. Zginęło 7 osób.

8. Wybuch drugiej bomby

Druga bomba eksplodowała w wagonie metra linii 215, który opuścił Edgware Road i jechał w kierunku Paddington. Zginęło 6 osób.

9. Wybuch trzeciej bomby

Trzecia bomba eksplodowała w wagonie metra linii 311, jadącym ze stacji King’s Cross St Pancras do Russell Square. Zginęło 26 osób.

10. Wybuch czwartej bomby

Czwarta bomba wybuchła o godzinie 9:47, w autobusie znajdującym się na Tavistock Square w pobliżu BMA House, na Upper Woburn Place. Zginęło 13 osób.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Zamach w londyńskim metrze pytania

Kim byli zamachowcy?

Zamachowcami byli młodzi mężczyźni: Mohammad Sidique Khan, Shehzad Tanweer, Germaine Lindsay i Hasib Hussain. Trzech z nich było synami pakistańskich imigrantów, a czwarty, Lindsay był konwertystą z Jamajki.

Czy zamach w londyńskim metrze miał wpływ na międzynarodowe stosunki?

Tak, zamach wpłynął na międzynarodowe stosunki, prowadząc do zacieśnienia współpracy w zakresie walki z terroryzmem między Wielką Brytanią a innymi krajami, a także zwiększenia wymiany informacji wywiadowczych.

Jakie były reakcje społeczeństwa na zamach w londyńskim metrze?

Społeczeństwo było wstrząśnięte i zszokowane zamachem, ale również wykazało solidarność i determinację w obliczu zagrożenia. Wielu ludzi zgłaszało się do pomocy poszkodowanym, a w miastach organizowano marsze i wiece przeciwko terroryzmowi.

Jakie środki bezpieczeństwa wprowadzono po zamachu w londyńskim metrze?

Po zamachu zwiększono liczbę patroli policyjnych, zainstalowano dodatkowe kamery monitoringu, wprowadzono bardziej rygorystyczne kontrole bagażu oraz zainicjowano kampanie informacyjne dla pasażerów dotyczące zachowania w przypadku zagrożenia.

III rozbiór Polski

III rozbiór Polski

24 października 1795 roku monarchowie Rosji, Prus i Austrii przeprowadzili III rozbiór Polski. Głównym inicjatorem III rozbioru Polski była Austria. Po III rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z map.

Wielki pożar w Kopenhadze

Wielki pożar w Kopenhadze

20 października 1728 roku wybuchł największy pożar w historii Kopenhagi. Ponad 20% mieszkańców straciło dach nad głową (ponad 15 000 osób). Dlaczego nie udało się w porę opanować pożaru?

Pierwszy w historii film

Pierwszy w historii film

14 października 1888 roku nakręcony został pierwszy, zachowany film w historii – „Scenka ogrodu z Roundhay”. Ile trwa najstarszy film w historii?

Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę

Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę

12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do kontynentu amerykańskiego. Kim był Krzysztof Kolumb? Ile trwała wyprawa do Ameryki?

Gigantyczny pożar w Londynie

Gigantyczny pożar w Londynie

2 września 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, który strawił 2/3 powierzchni miasta. Ile osób mieszkało w Londynie w 1666 roku? W jaki sposób próbowano gasić pożar?

Często odwiedzane:

Kalendarz wydarzeń