Zamach na Jana Pawła II
13 maja 1981 roku o godzinie 17:19 doszło do zamachu na papieża Jana Pawła II.
Zdarzenie miało miejsce podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie.
Zamach na Jana Pawła II ciekawostki
1. Do zamachu doszło w rocznicę pierwszego objawienia fatimskiego w 1917 roku.
2. Zamachowiec celował w głowę Jana Pawła II. Nie trafił, ponieważ chwilę przed wystrzałem papież schylił się, by wziąć na ręce małą dziewczynkę.
3. Jan Paweł II został trafiony w brzuch i rękę. Przeszedł sześciogodzinną operację. Udała się, mimo to papież już nigdy nie odzyskał pełnej sprawności.
4. Sytuacja ta sprawiła, że konieczne było wprowadzenie specjalnych środków bezpieczeństwa m.in opancerzenie papamobilu.
5. Rok po zamachu, 13 maja 1982 roku, Jan Paweł II udał się do Fatimy w swoją 11. podróż apostolską. Wtedy podczas nabożeństwa mężczyzna z tłumu – Juan María Fernández y Krohn – ugodził papieża nożem. Rana okazała się niegroźna i Jan Paweł II zdołał dokończyć nabożeństwo.
6. W 1983 roku Jan Paweł II spotkał się w więzieniu z zamachowcem. Po długiej rozmowie wybaczył mu. Papież spotkał się również z jego rodziną.
7. Mehmet Ali Ağca został skazany na dożywocie. W czerwcu 2000 roku został ułaskawiony przez prezydenta Włoch, na prośbę papieża.
8. Po wydarzeniu Jan Paweł II powiedział „jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
Zamach na Jana Pawła II pytania
Ile osób zostało rannych podczas zamachu na Jana Pawła II?
Ranny został Jan Paweł II i dwie turystki.
Odpowiedź: Mati
Kim był sprawca zamachu na Jana Pawła II?
Turecki zamachowiec związany z organizacją Szare Wilki – Mahomet Ali Ağca.
Odpowiedź: Mati
Jakiej broni użył zamachowiec?
Zamachowiec użył belgijskiego pistoletu FN Browning High Power (kaliber 9 mm).
Odpowiedź: Mati
III rozbiór Polski
24 października 1795 roku monarchowie Rosji, Prus i Austrii przeprowadzili III rozbiór Polski. Głównym inicjatorem III rozbioru Polski była Austria. Po III rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z map.
Wielki pożar w Kopenhadze
20 października 1728 roku wybuchł największy pożar w historii Kopenhagi. Ponad 20% mieszkańców straciło dach nad głową (ponad 15 000 osób). Dlaczego nie udało się w porę opanować pożaru?
Pierwszy w historii film
14 października 1888 roku nakręcony został pierwszy, zachowany film w historii – „Scenka ogrodu z Roundhay”. Ile trwa najstarszy film w historii?
Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę
12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do kontynentu amerykańskiego. Kim był Krzysztof Kolumb? Ile trwała wyprawa do Ameryki?
Zdobycie przez Krzyżowców Aleksandrii
11 października 1365 roku w trakcie wyprawy wojennej pod wodzą Piotra I, Krzyżowcy zdobyli Aleksandrię. Ile osób zginęło?
Gigantyczny pożar w Londynie
2 września 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, który strawił 2/3 powierzchni miasta. Ile osób mieszkało w Londynie w 1666 roku? W jaki sposób próbowano gasić pożar?
Często odwiedzane:
Kalendarz wydarzeń