Wziernik ginekologiczny – narzędzie medyczne
W 1825 roku Marie Boivin, francuska ginekolog i położna wynalazła wziernik ginekologiczny. To narzędzie medyczne służące zbadania pochwy oraz szyjki macicy, bez którego obecnie nie wyobraża sobie pracy żaden lekarz ginekolog.
Wynalezienie wziernika ginekologicznego – ciekawostki
1. Historia odkrycia wziernika ginekologicznego jest bardzo stara. Narzędzie zbliżone wyglądem do wziernika z dwoma ostrzami odnaleziono w starożytnych Pompejach. Według archeologów przyrząd ten mógł być stosowany do tortur kobiet i pochodzi z I wieku p.n.e.
2. W 1821 roku Giuseppe Cannella, włoski chirurg stworzył coś na wzór wziernika z nożem. Narzędzie to miało służyć do amputacji szyjki macicy w przypadku zdiagnozowania u pacjentki raka. Co ciekawe Włoch nigdy nie zoperował tym narzędziem żywej kobiety.
3. W 1825 roku Marie Bovin wynalazła we Francji wziernik, który był już bardzo zbliżony do tego, który znamy dziś. Można nim było rozszerzyć pochwę, aby zajrzeć do szyjki macicy.
4. W 1845 roku w USA, James Marion Sims – amerykański lekarz, uznawany za ojca współczesnej ginekologii spopularyzował używanie wziernika. W wielu źródłach to on podawany jest jako pierwszy lekarz, który wynalazł nowoczesny wziernik ginekologiczny. Swój pierwszy prototyp skonstruował ze srebrnej łyżki.
5. Marie Bovin to wynalazczyni, która miała na swoim koncie również inne sukcesy w ginekologii i położnictwie. To ona wynalazła nowy pelwimter do pomiarów miednicy, a także jako jedna z pierwszych osób używała stetoskopu do badania płodu.
6. Bovin była także zawziętą pisarką, a z jej publikacji uczyły się kolejne pokolenia położników.
7. Jak wielu wybitnych wynalazców z tamtej epoki, Marie Bovin została w pełni doceniona dopiero po śmierci. Zmarła w ubóstwie na udar mózgu.
8. James Marion Sims z kolei zasłynął z kontrowersyjnych metod. Po latach zarzucono mu, że przeprowadzając innowacyjne badania zbyt mało dbał o bezpieczeństwo i komfort pacjentek, które najczęściej były niewolnicami. Przypomnijmy tylko, że swoje pierwsze badania Sims wykonywał jeszcze przed wybuchem Wojny Secesyjnej.
9. Sims pracował nie tylko w USA. Przez pewien czas przebywał także w Europie, gdzie szybko zyskał uznanie, a jego pacjentki należały do brytyjskiej i francuskiej szlachty oraz bogatego mieszczaństwa.
10. Współczesny wziernik ginekologiczny nie różni się obecnie znacząco kształtem od swoich XIX -wiecznych odpowiedników. Wszak anatomia kobiety przez wieki pozostała bez zmian. Standardowo składa się z dwóch ramion połączonych ze sobą zawleczką. Pewna rewolucja nastąpiła w sposobie eksploatacji tego narzędzia. Coraz rzadziej stosowane są te wielokrotnego użytku (ze stali nierdzewnej), a częściej szczególnie w gabinetach lekarskich stosowane są wzierniki jednorazowego użytku (z tworzywa sztucznego).
11. Rak szyjki macicy i inne groźne choroby dróg rodnych powodują, że producenci z branży medycznej cały czas pracują nad doskonaleniem kolejnych narzędzi, które zrewolucjonizują diagnostykę w ginekologii.
Zobacz również:
III rozbiór Polski
24 października 1795 roku monarchowie Rosji, Prus i Austrii przeprowadzili III rozbiór Polski. Głównym inicjatorem III rozbioru Polski była Austria. Po III rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z map.
Wielki pożar w Kopenhadze
20 października 1728 roku wybuchł największy pożar w historii Kopenhagi. Ponad 20% mieszkańców straciło dach nad głową (ponad 15 000 osób). Dlaczego nie udało się w porę opanować pożaru?
Pierwszy w historii film
14 października 1888 roku nakręcony został pierwszy, zachowany film w historii – „Scenka ogrodu z Roundhay”. Ile trwa najstarszy film w historii?
Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę
12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do kontynentu amerykańskiego. Kim był Krzysztof Kolumb? Ile trwała wyprawa do Ameryki?
Zdobycie przez Krzyżowców Aleksandrii
11 października 1365 roku w trakcie wyprawy wojennej pod wodzą Piotra I, Krzyżowcy zdobyli Aleksandrię. Ile osób zginęło?
Gigantyczny pożar w Londynie
2 września 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, który strawił 2/3 powierzchni miasta. Ile osób mieszkało w Londynie w 1666 roku? W jaki sposób próbowano gasić pożar?
Często odwiedzane:
Kalendarz wydarzeń