Marka polska ciekawostki

lut 8, 2024 | 1916, ciekawostki, historia | 0 komentarzy

Marka polska

9 grudnia 1916 roku na terenach Królestwa Polskiego, okupowanych przez Cesarstwo Niemieckie, wprowadzona została waluta – marka polska.

Była używana w Polsce do 1924 roku.

Marka polska ciekawostki

1. Podział marki polskiej

1 marka polska dzieliła się na 100 fenigów.

2. Prawo do emisji

Prawo do emisji marki miało początkowo 5 banków, ale później monopol na jej wydawanie przejął Bank Polski.

3. Wygląd banknotów

Banknoty miały różnorodne wzory i były ozdobione portretami znanych Polaków, takich jak Tadeusz Kościuszko czy Fryderyk Chopin.

zobacz: Fryderyk Chopin ciekawostki

4. Potężna inflacja

W latach 20. XX wieku Polska doświadczyła hiperinflacji, co prowadziło do ciągłego drukowania banknotów o coraz wyższych nominałach. 20 listopada 1923 roku wydany został największy banknot, o nominale 10 000 000 marek polskich. W planach była produkcja banknotów również o nominałach 50 000 000 i 100 000 000. Nie doszło to jednak do skutku.

5. Koniec Marki

W 1924 roku marka polska została zastąpiona złotówką w wyniku reformy walutowej Władysława Grabskiego. Przeliczenie wynosiło 1,8 mln marek = 1 złoty.

zobacz: Polski złoty ciekawostki

6. Monety

Monety marek polskich bito w kilku mennicach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, np. w Wielkiej Brytanii.

7. Materiał do produkcji monet

Monety były produkowane z różnych materiałów, w tym brązu, niklu, srebra i złota. Z powodu braku miedzi podczas I wojny światowej, niektóre monety były wykonywane ze stali.

8. Marka śląska

W latach 1922-1924 na Górnym Śląsku obowiązywała specjalna wersja marki, tzw. „marka śląska”.

9. Marka polska w kosmosie

Jeden z pamiątkowych banknotów marki polskiej znalazł się w kosmosie. Zabrał go pierwszy polski kosmonauta Mirosławem Hermaszewskim podczas misji w 1978 roku.

zobacz: Mirosław Hermaszewski ciekawostki

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Marka polska pytania

Dlaczego marka polska została wprowadzona?

Marka polska została wprowadzona w celu zapewnienia niezależności finansowej Polsce, która walczyła o niepodległość po I wojnie światowej.

Jakie były główne monety i banknoty marki polskiej?

W obiegu znajdowały się monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 fenigów oraz 1 i 2 marki, a także banknoty o wartościach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 marek.

Czym zastąpiono markę polską i kiedy to się stało?

Markę polską zastąpiono złotym polskim w 1924 roku w wyniku reformy walutowej.

Czy marka polska była powiązana z jakąkolwiek inną walutą?

Nie, marka polska była samodzielną walutą, choć jej nazwa pochodziła od niemieckiej marki, która była używana w sąsiednich krajach.

Jakie były główne przyczyny inflacji marki polskiej?

Głównymi przyczynami były m.in. niestabilność polityczna, koszty związane z odbudową kraju po I wojnie światowej oraz emisja nadmiernej ilości pieniądza bez odpowiedniego pokrycia.

Jakie były skutki ekonomiczne wprowadzenia marki polskiej?

: Wprowadzenie marki polskiej miało za zadanie stworzenie stabilnej waluty dla niepodległej Polski, ale ze względu na inflację i różne problemy gospodarcze nie osiągnęło tego celu w pełni.

III rozbiór Polski

III rozbiór Polski

24 października 1795 roku monarchowie Rosji, Prus i Austrii przeprowadzili III rozbiór Polski. Głównym inicjatorem III rozbioru Polski była Austria. Po III rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z map.

Wielki pożar w Kopenhadze

Wielki pożar w Kopenhadze

20 października 1728 roku wybuchł największy pożar w historii Kopenhagi. Ponad 20% mieszkańców straciło dach nad głową (ponad 15 000 osób). Dlaczego nie udało się w porę opanować pożaru?

Pierwszy w historii film

Pierwszy w historii film

14 października 1888 roku nakręcony został pierwszy, zachowany film w historii – „Scenka ogrodu z Roundhay”. Ile trwa najstarszy film w historii?

Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę

Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę

12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do kontynentu amerykańskiego. Kim był Krzysztof Kolumb? Ile trwała wyprawa do Ameryki?

Gigantyczny pożar w Londynie

Gigantyczny pożar w Londynie

2 września 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, który strawił 2/3 powierzchni miasta. Ile osób mieszkało w Londynie w 1666 roku? W jaki sposób próbowano gasić pożar?

Często odwiedzane:

Kalendarz wydarzeń