Cud Słońca – niesamowite zjawisko
13 października 1917 roku w Cova da Iria, w pobliżu Fatimy miało miejsce niezwykłe zjawisko na niebie nazwane Cudem Słońca.
Było to ostatnie, szóste objawienie maryjne.
Ostatnia aktualizacja: 2024-10-13 22:26:01
10 ciekawostek o Cudzie Słońca
1. Zjawisko to widziało ponad 70 000 osób zgromadzonych w pobliżu Fatimy, aby zobaczyć objawienie Matki Boże zapowiedziane przez Łucję dos Santos oraz Franciszka i Hiacyntę Marto.
2. Ludzie pokonywali setki kilometrów aby na własne oczy zobaczyć to niezwykłe wydarzenie.
3. Według relacji świadków, niebo nagle pokryły ciemne chmury i spadł ulewny deszcz. Nagle pojawiło się słońc, które wyglądało, jakby tańczyło na niebie, zmieniało kolory, pulsowało, a nawet wydawało się zbliżać do ziemi. Wywołało to olbrzymią panikę. Jedni ludzie krzyczeli że to koniec świata, inni zaczęli się gorliwie modlić.
4. Dziwne zjawiska na niebie trwały około 10 minut.
5. Mimo że ludzie patrzyli bezpośrednio na słońce przez długi czas, nikt nie zgłaszał uszkodzenia wzroku.
6. Był to jeden z najlepiej udokumentowanych cudów religijnych, uznany przez Kościół rzymskokatolicki.
7. Zjawisko zostało opisane nie tylko przez wiernych, ale także przez dziennikarzy i innych obserwatorów, w tym sceptyków.
8. Cud Słońca nie był widoczny poza obszarem Cova da Iria.
9. Według Łucji, Franciszka i Hiacynty , przed „cudem słońca”, Matka Boska miała im się ukazać po raz ostatni, zapowiadając koniec I wojny światowej.
10. Od tego czasu Fatima stała się jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie, gdzie co roku tysiące pielgrzymów przybywa, aby modlić się i oddać cześć Matce Boskiej Fatimskiej.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
Cud Słońca pytania
Jak tłumaczy to zjawisko nauka?
Większość naukowców uznaje to wydarzenie zjawiskiem optycznym wywołanym zbyt długim patrzeniem na słońce.
Kiedy Kościół uznał to wydarzenie za cud?
W 1930 roku.
III rozbiór Polski
24 października 1795 roku monarchowie Rosji, Prus i Austrii przeprowadzili III rozbiór Polski. Głównym inicjatorem III rozbioru Polski była Austria. Po III rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z map.
Wielki pożar w Kopenhadze
20 października 1728 roku wybuchł największy pożar w historii Kopenhagi. Ponad 20% mieszkańców straciło dach nad głową (ponad 15 000 osób). Dlaczego nie udało się w porę opanować pożaru?
Pierwszy w historii film
14 października 1888 roku nakręcony został pierwszy, zachowany film w historii – „Scenka ogrodu z Roundhay”. Ile trwa najstarszy film w historii?
Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę
12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do kontynentu amerykańskiego. Kim był Krzysztof Kolumb? Ile trwała wyprawa do Ameryki?
Zdobycie przez Krzyżowców Aleksandrii
11 października 1365 roku w trakcie wyprawy wojennej pod wodzą Piotra I, Krzyżowcy zdobyli Aleksandrię. Ile osób zginęło?
Gigantyczny pożar w Londynie
2 września 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, który strawił 2/3 powierzchni miasta. Ile osób mieszkało w Londynie w 1666 roku? W jaki sposób próbowano gasić pożar?
Często odwiedzane:
Kalendarz wydarzeń