Finał Mistrzostw Świata 1990 w piłce nożnej mężczyzn

data: 8 lipca 1990

stadion: Stadio Olimpico, Rzym

sędzia: Edgardo Codesal (Meksyk)

frekwencja: 73 603

1. Mecz rozegrany został w temperaturze 26°C przy wilgotności powietrza wynoszącej 65%.

2. Był to udany rewanż za poprzedni Mundial w 1986 roku, kiedy to Argentyna pokonała Niemcy Zachodnie 3:2.

3. Argentyna została pierwszą drużyną w historii meczów finałowych MŚ, która nie zdobyła bramki.

4. Argentyna, jako pierwsza drużyna broniąca tytułu, dotarła do finału i nie zwyciężyła.

5. Był to pierwszy mecz finałowy w którym drużyna UEFA pokonała drużynę CONMEBOL.

6. Niemcy Zachodnie zostały pierwszą reprezentacją, która zagrała 3 razy pod rząd w meczu finałowym.

7. Był to jeden z najbrzydszych finałów MŚ. Argentyna od początku meczu postawiła na grę obronną licząc na to, że uda im się dotrzeć do rzutów karnych.

8. Argentyński zawodnik – Pedro Monzon w 65 minucie meczu otrzymał czerwoną kartkę (pierwsza czerwona kartka w historii finałów MŚ). W 87 minucie drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną, otrzymał drugi argentyński zawodnik, Gustavo Dezotti.

9. Franz Beckenbauer został jedyną osobą, która zdobyła srebrny i złoty medal MŚ jako zawodnik (1966, 1974) i trener (1986, 1990).