Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku

2010, katastrofy

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 10:41 czasu lokalnego, w Smoleńsku, w Rosji, doszło do katastrofy samolotu, w którym znajdował się m.in. Prezydent Polski.

Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie (96 osób).

Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku ciekawostki


1. Na pokładzie samolotu znajdowała się polska delegacja, udająca się na uroczystości związane z obchodami 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej.

2. Katastrofa samolotu w Smoleńsku to druga największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa pod względem liczby ofiar.

3. Piloci próbowali lądować na lotnisku należącym do byłej bazy wojskowej – Smoleńsk-Siewiernyj.

4. Lądowanie przebiegało w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (bardzo gęsta mgła).

5. Widoczność wynosiła 200-500 m.

6. Lądowanie w warunkach pogodowych jakie wtedy panowały było niezgodne z przepisami. Mimo to, piloci otrzymali zgodę na podjęcie próby.

7. Lecący zbyt nisko samolot zaczął ścinać czubki drzew już w odległości 1 050 m od progu pasa startowego. Ostatecznie stracił część lewego skrzydła, zahaczając o pień brzozy, a następnie uderzył w ziemię.

8. 8 lipca 2010 roku utworzony został Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M. Przewodniczącym został Antoni Macierewicz.

9. Obowiązki prezydenta do czasu wyborów przejęli: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

10. Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku przedstawiona została w 95 odcinku serii “Katastrofa w przestworzach” pod tytułem “Śmierć prezydenta”.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku pytania


Kto znajdował się na pokładzie samolotu?

Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent Polski uchodźctwie), wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, oraz załoga.

Odpowiedź: Mati


Jaki to był samolot?

Był to wojskowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkcji radzieckiej – Tu-154M Lux. Wyprodukowany został w 1990 roku.

Odpowiedź: Mati


...

Zderzenie dwóch samolotów w Indiach

Zderzenie dwóch samolotów w Indiach

12 listopada 1996 roku nad miejscowością Charkhi Dadri w Indiach doszło do zderzenia się dwóch samolotów w powietrzu. Zginęło łącznie 349 osób.

Serial “Na dobre i na złe”

Serial “Na dobre i na złe”

7 listopada 1999 roku wyemitowany został pierwszy odcinek polskiego serialu medyczno-obyczajowego – “Na dobre i na złe”. Jest to najdłuższy cotygodniowy serial w historii polskiej telewizji.

Hugo

Hugo

W 1990 roku w Danii wyemitowany został po raz pierwszy interaktywny program telewizyjny dla dzieci o nazwie Hugo. Jaki był cel gry? Dlaczego w 2009 roku przestano emitować program Hugo?

Potężne trzęsienie ziemi w Lizbonie

Potężne trzęsienie ziemi w Lizbonie

1 listopada 1755 roku o godzinie 9:40 rano w Lizbonie miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, które niemal doszczętnie zrujnowało największe miasto Portugalii.