Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku

2010, katastrofy

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 10:41 czasu lokalnego, w Smoleńsku, w Rosji, doszło do katastrofy samolotu, w którym znajdował się m.in. Prezydent Polski.

Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie (96 osób).

Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku ciekawostki


1. Na pokładzie samolotu znajdowała się polska delegacja, udająca się na uroczystości związane z obchodami 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej.

2. Katastrofa samolotu w Smoleńsku to druga największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa pod względem liczby ofiar.

3. Piloci próbowali lądować na lotnisku należącym do byłej bazy wojskowej – Smoleńsk-Siewiernyj.

4. Lądowanie przebiegało w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (bardzo gęsta mgła).

5. Widoczność wynosiła 200-500 m.

6. Lądowanie w warunkach pogodowych jakie wtedy panowały było niezgodne z przepisami. Mimo to, piloci otrzymali zgodę na podjęcie próby.

7. Lecący zbyt nisko samolot zaczął ścinać czubki drzew już w odległości 1 050 m od progu pasa startowego. Ostatecznie stracił część lewego skrzydła, zahaczając o pień brzozy, a następnie uderzył w ziemię.

8. 8 lipca 2010 roku utworzony został Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M. Przewodniczącym został Antoni Macierewicz.

9. Obowiązki prezydenta do czasu wyborów przejęli: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

10. Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku przedstawiona została w 95 odcinku serii „Katastrofa w przestworzach” pod tytułem „Śmierć prezydenta”.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku pytania


Kto znajdował się na pokładzie samolotu?

Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent Polski uchodźctwie), wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, oraz załoga.

Odpowiedź: Mati


Jaki to był samolot?

Był to wojskowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkcji radzieckiej – Tu-154M Lux. Wyprodukowany został w 1990 roku.

Odpowiedź: Mati


...

Windows 98

Windows 98

25 czerwca 1998 roku wydane zostało po raz pierwszy kultowy system operacyjny firmy Microsoft – Windows 98. W Windows 98 po raz pierwszy dodana została możliwość obsługi wielu monitorów.

Pierwsze wejście kobiet na K2

Pierwsze wejście kobiet na K2

23 czerwca 1986 roku Polka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na drugim najwyższym szczycie na Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.).