Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku

kwi 10, 2022 | 2010, katastrofy | 0 komentarzy

Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku

fot. Bartosz Staszewski / www.prsteam.net (CC BY-SA 2.5)

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 10:41 czasu lokalnego, w Smoleńsku, w Rosji, doszło do katastrofy samolotu, w którym znajdował się m.in. Prezydent Polski.

Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie (96 osób).

Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku ciekawostki

1. Na pokładzie samolotu znajdowała się polska delegacja, udająca się na uroczystości związane z obchodami 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej.

zobacz: Lech Kaczyński ciekawostki

2. Katastrofa samolotu w Smoleńsku to druga największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa pod względem liczby ofiar.

3. Piloci próbowali lądować na lotnisku należącym do byłej bazy wojskowej – Smoleńsk-Siewiernyj.

4. Lądowanie przebiegało w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (bardzo gęsta mgła).

5. Widoczność wynosiła 200-500 m.

6. Lądowanie w warunkach pogodowych jakie wtedy panowały było niezgodne z przepisami. Mimo to, piloci otrzymali zgodę na podjęcie próby.

7. Lecący zbyt nisko samolot zaczął ścinać czubki drzew już w odległości 1 050 m od progu pasa startowego. Ostatecznie stracił część lewego skrzydła, zahaczając o pień brzozy, a następnie uderzył w ziemię.

8. 8 lipca 2010 roku utworzony został Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M. Przewodniczącym został Antoni Macierewicz.

9. Obowiązki prezydenta do czasu wyborów przejęli: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

10. Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku przedstawiona została w 95 odcinku serii “Katastrofa w przestworzach” pod tytułem “Śmierć prezydenta”.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Katastrofa samolotu z Prezydentem Polski w Smoleńsku pytania

Kto znajdował się na pokładzie samolotu?

Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent Polski uchodźctwie), wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, oraz załoga.

Jaki to był samolot?

Był to wojskowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkcji radzieckiej – Tu-154M Lux. Wyprodukowany został w 1990 roku.

III rozbiór Polski

III rozbiór Polski

24 października 1795 roku monarchowie Rosji, Prus i Austrii przeprowadzili III rozbiór Polski. Głównym inicjatorem III rozbioru Polski była Austria. Po III rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z map.

Wielki pożar w Kopenhadze

Wielki pożar w Kopenhadze

20 października 1728 roku wybuchł największy pożar w historii Kopenhagi. Ponad 20% mieszkańców straciło dach nad głową (ponad 15 000 osób). Dlaczego nie udało się w porę opanować pożaru?

Pierwszy w historii film

Pierwszy w historii film

14 października 1888 roku nakręcony został pierwszy, zachowany film w historii – “Scenka ogrodu z Roundhay”. Ile trwa najstarszy film w historii?

Gigantyczny pożar w Londynie

Gigantyczny pożar w Londynie

2 września 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, który strawił 2/3 powierzchni miasta. Ile osób mieszkało w Londynie w 1666 roku? W jaki sposób próbowano gasić pożar?

Często odwiedzane:

Kalendarz wydarzeń