Katastrofa balonu w Carterton
7 stycznia 2012 roku w miejscowości Carterton, położonej w regionie Wairarapa w Nowej Zelandii, doszło do tragicznej katastrofy balonu na ogrzane powietrze. W wyniku wypadku zginęło aż 11 osób.
Ostatnia aktualizacja: 2025-01-08 18:43:06
9 ciekawostek o katastrofie balonu w Carterton
1. Feralnego dnia balon sterowany przez doświadczonego pilota Gary’ego Fraine’a wzbił się w powietrze, przewożąc 10 pasażerów. Do katastrofy doszło po zderzeniu z linią wysokiego napięcia. Doszło do zapłonu, ogień szybko objął powłokę balonu, po czym eksplodował i runął na ziemię.
2. Gary Fraine miał ponad 20-letnie doświadczenie w pilotażu balonów.
3. Warunki atmosferyczne były dobre, co wyklucza złą pogodę jako bezpośrednią przyczynę wypadku.
4. Balon zahaczył o linię o napięciu 33 kV, co doprowadziło do zwarcia i pożaru.
5. Jest to czwarta najtragicznijsza katastrofa balonowa na świecie (pod względem ilości ofiar).
6. Dochodzenie prowadzone przez Komisję ds. Wypadków Transportowych (TAIC) trwało ponad rok. Jako główną przyczynę wskazano błąd pilota, który nie zachował odpowiedniej odległości od linii wysokiego napięcia.
7. Wśród ofiar znajdowały się dwie pary, które miały tego dnia świętować swoje zaręczyny.
8. Katastrofa była obserwowana przez mieszkańców Carterton, co wstrząsnęło lokalną społecznością.
9. W Carterton, w pobliżu miejsca katastrofy wzniesiono pomnik poświęcony ofiarom tragedii.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
Katastrofa balonu w Carterton pytania
Czy pilot mógł uniknąć wypadku?
Śledztwo wskazało, że katastrofa mogła być uniknięta, gdyby pilot utrzymał bezpieczną odległość od linii energetycznych.
Jakie zmiany wprowadzono po katastrofie?
Po katastrofie zaostrzono przepisy dotyczące bezpieczeństwa lotów balonowych, w tym wymagania dla pilotów i procedury przedstartowe.
Czy rodziny ofiar otrzymały odszkodowanie?
Tak, rodziny ofiar otrzymały odszkodowania, jednak szczegóły tych wypłat pozostają niejawne.
III rozbiór Polski
24 października 1795 roku monarchowie Rosji, Prus i Austrii przeprowadzili III rozbiór Polski. Głównym inicjatorem III rozbioru Polski była Austria. Po III rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z map.
Wielki pożar w Kopenhadze
20 października 1728 roku wybuchł największy pożar w historii Kopenhagi. Ponad 20% mieszkańców straciło dach nad głową (ponad 15 000 osób). Dlaczego nie udało się w porę opanować pożaru?
Pierwszy w historii film
14 października 1888 roku nakręcony został pierwszy, zachowany film w historii – „Scenka ogrodu z Roundhay”. Ile trwa najstarszy film w historii?
Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę
12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do kontynentu amerykańskiego. Kim był Krzysztof Kolumb? Ile trwała wyprawa do Ameryki?
Zdobycie przez Krzyżowców Aleksandrii
11 października 1365 roku w trakcie wyprawy wojennej pod wodzą Piotra I, Krzyżowcy zdobyli Aleksandrię. Ile osób zginęło?
Gigantyczny pożar w Londynie
2 września 1666 roku w Londynie wybuchł wielki pożar, który strawił 2/3 powierzchni miasta. Ile osób mieszkało w Londynie w 1666 roku? W jaki sposób próbowano gasić pożar?
Często odwiedzane:
Kalendarz wydarzeń